Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Sprawdzony sposób

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Sprawdzony sposób

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? To pytanie zadaje sobie z pewnością większość uczniów, którzy stanęli przed tym wyzwaniem. Niestety nie dla wszystkich jest ono tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie wszyscy bowiem posiadają zdolność szybkiego zapamiętywania tego rodzaju informacji, a tabliczka mnożenia stanowi potężne wyzwanie dla wielu dzieci. Jak uczyć tabliczki mnożenia i czy ćwiczenie tabliczki mnożenia może być przyjemne?

Tabliczka mnożenia

Nie umiem tabliczki mnożenia – te słowa z pewnością wielokrotnie słyszeli rodzice, których pociechy rozpoczynały poważną przygodę z matematyką. Nic dziwnego, bo zapamiętanie abstrakcyjnych liczb i dokonywanych na nich obliczeń niejednemu dziecku spędziły sen z powiek. Zgodnie z programem nauczania, tabliczka mnożenia dla dzieci wprowadzana jest już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Początkowo wprowadzenie mnożenia dotyczy jednak cyfr od 1 do 5 oraz 10, czyli jest to tabliczka mnożenia do 50. W późniejszych latach nauka tabliczki mnożenia rozszerza się o kolejne cyfry, a stopień trudności zdecydowanie wzrasta. Jak zapamiętać tabliczkę mnożenia bez problemu?

Jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia na pamięć do 100?

Jak łatwo nauczyć się tabliczki mnożenia? Takiego rozwiązania poszukują zarówno dzieci, jak i ich zdesperowani rodzice. Jak się jednak okazuje, skuteczna nauka matematyki jest na wyciągnięcie ręki. Sprytne mnożenie przeprowadzić można bowiem… przy pomocy palców u rąk! Tabliczka mnożenia na palcach już od lat stanowi sekret wszystkich tych, którym udało się szybko opanować trudność, którą jest tabliczka mnożenia od 50 do 100. Jak wiadomo, na każdej dłoni znajduje się 5 palców. Zamknięta pięść oznacza 5, jeden wyprostowany palec u jednej dłoni, to już 6 itd. Tym sposobem na każdej z dłoni tworzymy cyfry, które mają być pomnożone przez siebie. Następnie wyprostowane palce sumujemy (jako liczba dziesiątek), zgięte palce mnożymy przez siebie (jako jedności) i z otrzymanych wyników uzyskujemy dwucyfrową liczbę. Wiedząc, jak się mnoży na palcach, nauka szybkiego liczenia w pamięci przebiega znacznie szybciej, a tabliczka mnożenia przestaje budzić lęk.

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia

Jak szybko mnożyć duże liczby bez kalkulatora?

Prawdziwa matematyka to logiczne myślenie. Dlatego też jest ona często nazywana gimnastyką dla umysłu. Wiemy już, jak mnożyć na palcach, teraz przyszła kolej na metody szybkiego liczenia. Mnożenie większych liczb można rozpocząć od wykonania odejmowania danej liczby od pełnej setki (np. 100-97=3). Podobnie należy zrobić z drugą liczbą (np. 100-95=5). Otrzymane wyniki należy dodać do siebie i odjąć wynik od 100. Do takiego wyniku trzeba jeszcze dopisać pomnożone przez siebie cyfry (w naszym przypadku będzie to 5 i 3) – będą to dziesiątki i jedności otrzymanej ostatecznie liczby. Takie sztuczki matematyczne dla dzieci nie tylko ułatwiają sprytne mnożenie ale stanowią również ciekawą zabawę, rozgrzewającą nieco ostygły entuzjazm do nauki.

Jak szybko mnożyć

Jak aplikacja do nauki tabliczki mnożenia?

Naucz się tabliczki mnożenia szybko i bezstresowo! Szybka nauka tabliczki mnożenia do 100! – zachęcą slogany reklamowe przeróżnych aplikacji. Która z nich jest najlepsza? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych gustów i preferencji. Jak twierdzą użytkownicy, łatwa nauka tabliczki mnożenia jest możliwa dzięki aplikacji „Tabliczka mnożenia IQ”. Dużą popularnością cieszy się również prosta w obsłudze „Tabliczka mnożenia dla dzieci”. Warto również zamienić naukę w zabawę, poszukując ciekawych rozwiązań jakimi są np. tabliczka mnożenia gra do 50, która ucząc, jednocześnie bawi, stanowiąc doskonałą odpowiedź na pytanie jak najłatwiej nauczyć tabliczki mnożenia młodego ucznia.

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia

Jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci?

Z pewnością dobrą metodą nie będzie bezmyślne zapamiętywanie kolejnych wyników. Tabliczka mnożenia od 1 do 1000, czy też liczenie dużych liczb w pamięci, będzie znacznie łatwiejsze, jeśli nauczymy dziecko logicznego myślenia. Pomogą w tym z pewnością różnego rodzaju gry matematyczne, dedykowane aplikacje czy edukacyjne programy komputerowe, które pozwolą podejść do zadania w racjonalny sposób, ucząc matematycznych trików i ciekawych sposobów na wykonywanie skomplikowanych działań w pamięci.

Tabliczka mnożenia

One thought on “Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Sprawdzony sposób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dziewięć =