Kredyt na mieszkanie — kto może go otrzymać?

Kredyt na mieszkanie — kto może go otrzymać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Zakup mieszkania to proces, który wymaga szczególnej uważności. Nawet niewielkie niedopatrzenie może sprawić, że zakupiony zostanie lokal niespełniający potrzeb domowników. Znalezienie nowego lokalu, który z łatwością uda się dopasować do potrzeb lokatorów nie musi być trudne, jeśli skorzysta się z ofert renomowanych deweloperów. Wciąż pozostaje jednak kwestia zakupu mieszkania. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty banków i składa wniosek o przyznanie kredytu na mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zaciągnąć takie zobowiązanie? Podpowiadamy!

Warunki otrzymania kredytu na mieszkanie

Zakup mieszkania wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Banki, które udzielają kredytu na mieszkanie, przed podjęciem decyzji o przyznaniu go muszą dobrze oszacować ryzyko. Wyegzekwowanie zapłaty od niesłownego i nieterminowego kredytobiorcy wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego banki są zazwyczaj niezwykle ostrożne w doborze osób, którym przyznają kredyt mieszkaniowy. Różne podmioty podejmują decyzje na podstawie odmiennych przesłanek, jednak w wielu kwestiach są zgodne. Część warunków przyznania kredytu wynika z aktualnie obowiązującego prawa, inne z aktualnej polityki banków.

Osoba ubiegająca się o kredyt na mieszkanie musi mieć skończonych 18 lat. Bardzo młody wiek nierzadko wzbudza jednak podejrzenia banków. Młodzi ludzie często nie posiadają żadnej historii kredytowej, a ocena ich zdolności do spłaty zobowiązania jest trudna. Banki biorą pod lupę także wykształcenie, zarobki oraz formę zatrudnienia osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu. Jeśli w większości pasują one do cech modelowego kredytobiorcy, ryzyko udzielenia kredytu jest niższe, a banki są bardziej skłonne do wydania pozytywnej decyzji.

Wartość mieszkania a kredyt na mieszkanie

Wartość mieszkania, a zatem i kwota kredytu, mają kluczowe znaczenie dla wysokości rat zobowiązania. Im droższe mieszkanie, tym wyższy wkład własny jest wymagany — zwykle musi on stanowić ok. 20% całkowitej wartości nieruchomości. Z wartością lokalu związany jest również czas spłaty kredytu.

Jeśli zastanawiasz się, jak dostać kredyt na mieszkanie, być może próbowałeś już analizować i porównywać oferty banków. Wszyscy poszukujemy jak najtańszych kredytów, jednak warto również pamiętać o sprawdzeniu, jakiego rodzaju warunkami są obarczone poszczególne oferty. Obniżona wartość wkładu własnego może w końcu oznaczać na przykład konieczność wykupienia płatnego ubezpieczenia w ramach zabezpieczenia dla banku.

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie?

Pierwszym krokiem do dostania kredytu na mieszkanie jest nawiązanie kontaktu z przedstawicielem banku i złożenie wniosku. Jeśli wraz z podaniem dostarczona została wszelka niezbędna dokumentacja, bank rozpoczyna ocenianie ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Jeśli procedura nie wykaże przeciwwskazań do zaciągnięcia zobowiązania przez daną osobę, kredytobiorca otrzymuje pozytywną decyzję i może podpisać z bankiem umowę kredytową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 1 =