Jak zakonserwować sok z brzozy? Działanie i przechowywanie

Jak zakonserwować sok z brzozy? Działanie i przechowywanie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Sok z brzozy ma wiele właściwości zdrowotnych, od lat wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Jak zakonserwować sok z brzozy, by móc przydłużyć jego przydatność do spożycia? Dowiedz się, by móc cieszyć się jego możliwościami przez znacznie dłuższy okres.

Konserwacja soku z brzozy

Woda brzozowa do picia to wyjątkowe wsparcie dla naszego organizmu. Wspomaga ona usuwanie z niego toksycznych substancji, wspierając przy tym pracę wątroby i nerek. Sok z brzozy posiada również właściwości odtruwające oraz regenerujące. A to jeszcze nie wszystkie właściwości wody z brzozy, bogatej w wiele witamin, a także naturalne węglowodany, kwasy owocowe, fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo, sód czy miedź. Kiedy pozyskać sok z brzozy? Świeży sok z brzozy najlepiej zebrać w okresie wczesnej wiosny. Tak zebrany sok można przechowywać w lodówce do 4 dni. Jeśli chcemy wydłużyć jego przydatność do spożycia, warto postawić na mrożenie, gdyż w takiej formie woda brzozowa do picia zachowuje najwięcej swoich zalet.

Czy można pasteryzować sok z brzozy

Czy można pasteryzować sok z brzozy?

Sok z brzozy pozyskuje się poprzez wykonanie głębokiego nacięcia gałęzi drzewa, na której należy zawiesić butelkę. Gałązki można również ściąć, umieszczając je w pojemniku tak, by sok mógł się w nim gromadzić. Innym skutecznym sposobem na ściąganie soku z brzozy jest wywiercenie niewielkiego, choć głębokiego otworu w pniu. Do niego należy włożyć rurkę, z końcem umieszczonym w butelce, do której sok będzie skapywał. Jak już zostało wspomniane, świeży sok z brzozy należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 4 dni. Natomiast popularna pasteryzacja nie jest w tym przypadku zalecana. W trakcie tego procesu niszczone są bowiem wszystkie składniki odżywcze, a więc sok z brzozy pasteryzowany traci swoje właściwości zdrowotne.

Jak zakonserwować sok z brzozy

Jak zapasteryzować sok z brzozy?

Pasteryzacja to konserwacja różnego rodzaju produktów spożywczych, która odbywa się w temperaturze 75-100 stopni C. W jej trakcje zakręcone słoiki są podgrzewane w wodzie albo w piekarniku. Większość z produktów zachowuje wówczas swoje wartości odżywcze, wydłużając jednocześnie przydatność do spożycia. Niestety, nie dotyczy to soku z brzozy. Pasteryzacja soku z brzozy nie jest wskazana, gdyż w wyniku tego procesu zniszczone zostają wszystkie składniki odżywcze, którymi wyróżnia się ta wyjątkowa woda. W ten sposób staje się ona zupełnie bezwartościowa.

pasteryzowany sok z brzozy

Ile możne stać pasteryzowany sok?

Wiemy już kiedy spuszczać sok z brzozy i jak uzyskać sok z brzozy, by móc cieszyć się z jego wyjątkowych właściwości. Jeśli chodzi o produkt, jakim jest woda brzozowa jak przechowywać również zostało ściśle określone. Dzięki temu nie straci ona swoich walorów i pozytywnego wpływu na nasz organizm. Pasteryzowane soki przechowywać można 3 tygodnie przed otwarciem i do 10 dni po otworzeniu słoika czy butelki. Jak już wiadomo, pasteryzowanie wody brzozowej nie jest wskazane. Sok z brzozy można przechowywać w lodówce do 4 dni lub też zamrozić w szklanych pojemnikach, by móc z niego korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.

sok z brzozy

One thought on “Jak zakonserwować sok z brzozy? Działanie i przechowywanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 6 =