Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wszystkie trasy, którymi biegną rury kanalizacyjne, powinny być bardzo dobrze przemyślane. Dla przykładu tylko odpowiedni spadek rury odpływowej zapewni prawidłowe działanie całej instalacji kanalizacyjnej. Niewłaściwy spadek rury do szamba doprowadzi do niedrożności, a w rezultacie również do awarii całego układu. O czym więc należy pamiętać, rozmieszczając poszczególne elementy sieci kanalizacyjnej, by nie musieć zmagać się z konsekwencjami źle podjętych decyzji?
Dlaczego spadek rur kanalizacyjnych jest istotny?
Cała instalacja kanalizacyjna, a więc również i rury do szamba, powinna być wykonana w taki sposób, by domownicy nie odczuwali przykrych zapachów czy drażniących dźwięków. Odpowiednie spadki kanałów sanitarnych powodują, że ścieki spływają do szamba we właściwym tempie, dzięki czemu nieczystości nie osadzają się w rurociągach i nie powodują ich zatykania. Zbyt duży spadek kanału może również spowodować, że ścieki będą płynąć szybko całym przekrojem rury, zamiast wypełniać zaledwie jej część. W ten sposób będzie dochodzić do zasysania wody z syfonów. Rezultatem tego będzie z kolei nieprzyjemny zapach, odczuwany przez domowników. A to tylko niewielka część konsekwencji, jakie niesie ze sobą niewłaściwy spadek rury odpływowej.
Jaki spadek na rurze do szamba?
Zatkana rura do szamba to problem, z którym z pewnością nikt z nas nie chce się zmierzyć. Warto więc już podczas montażu instalacji kanalizacyjnej dołożyć wszelkich starań, by wykluczyć tego rodzaju sytuacje w przyszłości. Jaki spadek rury do szamba będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak twierdzą specjaliści, minimalny spadek rury do szamba powinien wynosić średnio 2 cm, przypadające na każdy kolejny metr instalacji. Wszystko jednak zależy od tego, jaką średnicę ma przewód odpływowy. Jeśli zastosowana będzie rura do szamba 110 lub mniejsza, minimalny spadek powinien wynosić 2%, zaś maksymalny 15%. Jeśli natomiast wykorzystana będzie rura do szamba 160 przedział ten waha się w granicach od 1,5% do 15%.
Jak głęboko zakopać rurę do szamba?
Minimalne spadki kanałów sanitarnych są równie istotne, jak ich odpowiednie zagłębienie. Głębokość rury do szamba związana jest przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi. Dzięki odpowiedniej głębokości, ścieki nie będą zamarzały w trakcie zimowych mrozów. To, jak głęboko rura do szamba powinna przebiegać, zależy przede wszystkim od posiadanych możliwości. Najlepiej, gdy instalacja znajduje się na głębokości ok. 60 cm od wierzchu rury. Niestety, czasem nie jest to możliwe do wykonania. Wówczas głębokość instalacji, którą następuje podłączenie rury do szamba betonowego, może być nieco mniejsza. Należy jednak pamiętać o jej odpowiednim ociepleniu od góry, przy wykorzystaniu kermesytu lub żużlu.
Jak uszczelnić rurę do szamba?
Wiemy już, jaki powinien być spadek rur do szamba i na jakiej głębokości powinny one przebiegać. Pora więc odpowiedzieć na pytanie, jak uszczelnić rurę kanalizacyjną? Na ogół stosuje się tutaj masy hydrauliczne dwuskładnikowe. Aby jednak działanie to było skuteczne, powierzchnię trzeba najpierw wyczyścić i dokładnie osuszyć. Jeśli zaś chodzi o uszczelnienie połączeń, tworzących spadek rury do szamba i pozostałą część instalacji, najczęściej do uszczelnienia stosuje się taśmy uszczelniające, siarkę techniczną, szczeliwa polimerowe, gumowe mankiety czy też cement portlandzki, odporny na mróz i wodę.
Jak udrożnić rurę do szamba?
Najlepszym sposobem na udrożnienie w sytuacji, gdy rura ssąca do szamba ulegnie zatkaniu, będzie z pewnością użycie maszyny typu WUKO. Działa ona na zasadzie wysokiego ciśnienia, które rozbija utworzony zator, udrażniając tym samym rurę. Taka maszyna znajduje się na wyposażeniu specjalistycznych firm, z pomocy których warto skorzystać, borykając się z problemem, jakim są zatkane rury drenażowe do szamba. Czasem bowiem lepiej oszczędzić sobie czasu i nerwów, niż samemu narażać się na stres i trudności, związane z przepychaniem niedrożnej kanalizacji.
Bardzo ciekawy tekst, wartościowe wskazówki.